Zenginlik İçin Zikir ve Dualar Nelerdir

Zenginlik İçin Zikir ve Dualar Nelerdir

Son zamanlarda bozulan ekonomik durumlar neticesinde çok sayıda soru ve yorumu bu konu hakkında aldık. Herkes bozulan para durumlarının ve ruh hallerinin onarımı için birtakım yollar arıyor. Bunun için en güvenilir yöntem tabi ki yine dinimizin bizlere bahşettiği birtakım dualar. Başka yerlerde çıkış yolu bulmak zaten imkansız geliyor bizlere. Kutsal kitabımız Kur’anı Kerim’den bizlere bazı dualar bu konuda yardımcı olabilir. Yazımızda sizlere bu duaları ve zikirleri sırasıyla aktaracağız ancak öncesinde konu ile ilgili biraz bilgi aktarımı yapalım.

Mevcut konuyu zenginlik için çekilecek zikirler ve zengin olmak için okunacak dualar gibi konu başlıkları altında derlemeyi ve sizlerle paylaşmayı düşündük. Herkes için fayda gösterir mi bu konu elbette bilinmez zira dini vecibelerin ne kattığı ya da hangi duaların kabul gördüğü bizlerce bilinmesi imkansızdır ama bir kul olarak üzerimize düşen itikatı korumak ve sabırlı olmaktır. Neticede sükunet içinde ibadetlerini aksatmayan ve Allah inancını şartlar ne olursa olsun koruyan herkes için uygulanması faydalı olabilecek dualardır.

Zenginlik zikirleri tarihte Karun’un zenginliği esas alınarak çok şekilde benzetmeler eşliğinde yapılmış olup günümüzde çok fazla talep gören bir uygulamadır. Çünkü insanlar paraları olduğu sürece morallerini yüksek tutabilmekte, çoluk çocuğuna çok daha faydalı olabilmekte ve arzu edilen her türlü ihtiyacın teminini sağlayabilmektedir. Hal böyle olunca herkes bunu istiyor tabi ama insanlık tarihinden beri zenginlikte fakirlikte hep olmuştur hep olacaktır bunu da unutmamak gerekiyor. Herkes zengin olamaz bunu hak etmek diye bir şey de yoktur. Kaderimizin önüne geçemeyiz ama belirli başlı dualar neticesinde hayrımıza olabilecek değişiklikleri talep edebiliriz. Yoksa kötü örneklerinde çokluğunu düşünün. Kaç tane piyango talihlisinin ne gibi acı sonları olduğunu görebilirsiniz. Her zenginlik mutluluk getirmez. Bizler genelde borç içinde olup bunalım yaşayan insanların bu durumdan kurtulmasını zenginlik olarak göstermeye çalışıyoruz. Bilinir ki borç kadar insanı kahreden bir şey yoktur. Günümüzde insanların borçsuz olması zenginlik göstergesi durumuna gelmiştir.

Zenginlik Zikirleri Hakkında Bilgiler

Bu konuda Esma’ul Hüsnalardan yardım alınır. Er-Rahman, Er-Rahim, El-Melik, El-Kuddüs ve Es-Selam esmaları her sabah erken saatlerde bir bardak suya okunmalı ve bu su gün içinde yudum yudum içilmelidir. Günde takribi 8-10 kez bu uygulamanın tekrarlanması da yine fayda sağlayacak çalışmalardandır. Bu zikri yaparken gözlerin kapanması ve özellikle abdestli olunması da önemlidir. Dikkatli ve düzgünce uygulanan bu sürecin 21 gününden sonra rızıkta artma beklenir. Kısmetin açılması ve iç huzurun yeniden tertiplenmesi de yine zengin olmak için yapılacak duaların en önemli beklentisidir.

Bu zikirler sırasında günah işlememeye, yalan söylememeye ve Allah’ın yasak ettiği her türlü musibetten uzak durmaya ihtiyaç vardır. Sigara ve alkol gibi alışkanlıkları da kesinlikle yapmamalı ve uzak durmalısınız. Belki de bu sayede tamamen kurtulursunuz. Haram olan faizden de kaçınmak gerekir.

  • Rızık bolluğu için El-Mütekebbir, El-Cabbar okunabilir. Bu da evinizdeki bereketin ve tasarrufun artmasına vesile olur. Ayrıca bolluk ve bereket için 200’er defa akşamları tekrarlanabilir. Zenginlik için en önemli tılsımlar yazılırken bu Esma’lardan yardım alındığı bilinir. Keza bazı hocalar bu uygulamaları kişilere bırakmak yerine bir celb hazırlayarak ortaya çıkarmayı seçebilirler. Hal böyle olunca normalde sizin yapmanız gereken uygulamaları sesli vekalet alarak sizin adınıza yapabilirler. Bu durum kişiye göre değişkendir.

Karun Gibi Zenginlik Sağlayan Dualar

İmamı Gazali Hazretleri tarafından tavsiye edilen zenginlik dualarının adeti mutlak surette tek sayılardan oluşmalıdır. Her gün 44 defa okunması konusunda Hz. Ali “Kişinin Uhud Dağı kadar borcu olsa da Allah bu borcu ödetir” buyurmuştur. Bu nedenle yapmakta fayda olduğunu düşünebilirsiniz. Her gün özellikle geceleri kendinizle baş başa kaldığınız ve el ayak çekilmiş olan saatlerde “Allahümme Ya Ganiyyü, Ya Hamidü, Ya Mübdiü, Ya Rahimü Bi Fadlike Ammen Sivake” şeklindeki duayı okuyabilirsiniz.

Hz Süleyman tarafından okunmuş bir zenginlik duası vardır. Tabi ki bu gibi ulu zatların zenginlik göstergeleri ile bizlerinki bir değildir. Zira zaman da aynı zaman değildir. Ancak yine de denemekte faydası olabilecek bir duadır. “Kale Rabbigfir li veheb li mulken la yenbagi li ehadin min ba’di inneke entel vehha” bu dua bahsettiğimiz gibi Hz. Süleyman tarafından hem okunmuş hem de insanlığa aktarılmıştır. Her gün 21 kez zaman ve mekan fark etmeksizin okuyup fayda görmeyi bekleyebilirsiniz. Görüldüğü gibi duaların hayli kısadır. Bu nedenle ezberleyip sık sık okumak daha kolaydır. Bu ezber ile dilediğiniz her zaman bu zikirleri yapabilir ve fayda görebilirsiniz. Kısa olmasının sebepleri arasında kolay ezberlenmesi de olabilir.

Görüldüğü gibi araştırılırsa çok sayıda zengin olmak için okunacak dua vardır. Bunların içinde hadislerde geçen, kadim kitaplarda geçen daha nice duaları kendinizde araştırıp bulabilirsiniz. Lakin iyi bir uygulayıcı olmak ve kalp gözü ile inanıp uygulamak şarttır. Yapmış olmak için yaparak sonuç beklemek abesle iştigal olur. Bu nedenle gerçekten o niyete girmedikçe hiç denememelisiniz. Bu konuda çok ciddi uyarılarda vardır. Bir çıkar ilişkisi güder gibi değil, bir rahmet bir bereket bekler gibi yapmak zorundasınız.

  • Bir de eklemek istediğim bilgi olarak şunu belirteyim : Peygamber efendimizinde bu esmalar ile ilgili böyle buyurtmuştur. Her namazdan sonra okunacak ““Ya Ganiyyu ve Ya Zel Celali Vel İkram” esmaları da o eve giren rızkı bollaştıracaktır. ” der.

Zengin Olma Arzusu ile İlgili

Bu metini okuduysanız zaten bu gibi niyetleriniz mutlaka vardır. Ancak unutulmaması gerekir ki gerçek zenginlik ruhtadır ve bedendedir. Her gün sağlıklı olduğunuz için ve rahat nefes alabildiğiniz için şükredin. Şükür her türlü sahip olduğunuz değerlerin artmasına vesile olur. Batıldan uzak ve gerçekten inanarak edilen her şükür en büyük zikir olarak gösterilir. Bu nedenle sahip olduğunuz zenginliklerin farkında olarak yenilerini istemek gerekir. İsyan ve tahammülsüzlük test edildiğimiz bu dünyada bizlerden en uzak olması gereken nefsi duygulardır. Her zaman kendinizi bu konuda telkin etmelisiniz.

Para hırsı ile yaşayan ve herkesin hakkına göz dikecek kadar gözü kararmış kişilerden olmayınız. Her şeyin daha fazlası vardır, tıpkı elin elden daha üstün olduğu gerçeği gibi. Paranın sonu yoktur ama hayatın bir sonu vardır. Hesap günü geldiğinde alnı açık olanlardan Allah bizleri ihsan eylesin. Amin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir