Kalp Çakrası Nedir ve Nasıl Açılır

Kalp Çakrası Nedir ve Nasıl Açılır

Çakralar insanların pek çok inanca göre temel yaşam enerjisini oluşturan ve dengeleyen bölgelerdir. Bu bölgelere enerji merkezleri ismi de verilir. Bu merkezlerin pek çoğu sıradan insanlarda törpülenmiş ve artık gerçek fonksiyonel halini kaybetmiştir.

Bu enerji merkezleri insanların bahse konu bölgelerinde daire şeklinde konuşlanmışlardır. Bu nedenle de “çakra” adını almışlardır. Bu yerler kafamızın üzerinden kuyruk sokumumuza kadar olan bölgelerdir. Belimizin altında herhangi bir bölge bulunmaz.

Bahsedilen bu 7 çakranın içinde her biri ile etkileşim halinde olan kalp çakrasının en önemlisi olduğu belirtilmiştir. Bu bölgesi açık olmayan birinin kesinlikle diğer bölgelerden bir verim alamaz kanısı yaygındır. Peki bu kalp çakrası tam olarak nedir ve bize nasıl bu kadar etkisi olmaktadır? Dilerseniz şimdi biraz da o konuya bakalım…

Kalp Çakrası Hakkında Bilgiler

Bu bölge vücudumuzdaki sıralamaya göre 4’üncü sıradadır ve temel olarak adlandırılır. Buna dair bir sembolü de vardır. 7 çakra arasından tam ortada kişinin kalp bölgesinde yer aldığı için pozitif ve negatif kişi üzerindeki tüm akımların ortasında bulunur. Bu da kişinin duygusal ve devinimsel tüm özelliklerine bir denge sunar. Bu denge sayesinde kişi tüm yaşamındaki doğru duygusal kararları verebilir. Bazen aklın öne çıkmak için uğraştığı zamanlar ya da tam tersi duygusallığın öne çıktığı zamanlar kişide şu belirtileri gösterir ki; Dengeler biraz bozulmuştur.

Buna benzer kaygı bozuklukları ya da bir olayın içinde çıkamamak gibi semptomlar görüldüğünde kişinin yoga, meditasyon gibi ruhu dizginleyen ve dinginleyen bir takım çalışmalar yapması tavsiye edilir. Günümüzde anksiyete bozukluğu olarak da adlandırılan bu gibi durumların bazen fizyolojik bir takım etkileri de olabilir. Bu etkileri genel olarak tıp bilimi çözemez ve kişiler çaresiz kalırlar. Bir çok şifacı bulma ihtiyacı bu yüzden ortaya çıkmıştır.

İnsan bedeni ile iyi hissetmek istiyorsa öncelikle ruhani dengesini yani çakraların özellikle de kalp çakrasının bu kadar önemli rol oynadığı yerleri dengelemesi gerekir. Bu da gerçekten bir süreç almakta ve ancak arzu eden kişilerin ulaşabildiği bir yerde durmaktadır.

Enerji etkileşimleri insanların günlük yaşantısında günümüzde eskiden olduğundan çok daha fazladır. Bunun sebebi olarak ise artan nüfus yoğunluğunu gösterebiliriz. Dinden uzaklaşan ve kendi varlığını unutup yalnızca maddesel dünyaya dönmüş herkes için yaşam günden güne zorlaşmaya devam etmektedir. Unutmayın Allah’tan ne kadar uzaklaşırsak o kadar yalnız kalırız. İnsan fıtri olarak bir büyük güce sığınma ihtiyacı ile doğmuştur. Bu gücünde Allah olduğunu bilmek için alim olmak gerekmez. Bu nedenle şükretmeyi bilmek ve vücudumuza değer vermek bir ruha sahip olduğumuzu bilip maddesel dünyadan ne kadar uzak durursak gerçek alemlere ancak o şekilde yakın olacağımızı bilmek de yine en önemli yapılması gerekenlerdir.

Kalp çakrası bu yapılması gerekenler arasından da birinci öncelikli olarak sayılır. Kalp çakrasının dengelenmesi için çok özel çalışmalar vardır. Arzu edenler için kalp çakrası nasıl açılır (dengelenir) şimdi biraz da bu konuda sizlere bilgiler vermek istiyorum.

Kalp Çakrası Nasıl Açılır

Kalp çakrasını açmak için öncelikle günlük stresten oldukça uzak olmak zorundasınız. Ağır duygusal travmalar, sürekli kavga gürültünün olduğu yerlerde kalbinizin sesini duymanız mümkün değildir. Bunun yerinde daha sükut yerlerde yaşam sürmek ya da bir süre için niyetiniz var ise bu gibi yerlere kendinizi kapatmanız gerekir. Her türlü dünya işinden uzakta şöyle bir ruhunuzu dizginlemeye ihtiyacınız kesinlikle vardır. Ancak bu sayede bir seviye kat edebilirsiniz. Bu ortamda ne kadar az insan olursa o kadar iyi bir ortam oluşmuş olur.

Daha sonra kararlı bir şekilde meditasyonlara başlayabilirsiniz. Bu sırada eskiye dair kızgınlıklarınızı, pişmanlıklarınızı, aşklarınızı, güvensizliklerinizi ya da kinlerinizi bir kenara yazın. Bu bir kağıt bile olabilir. Sonrasında bu saydığımız ana başlıklar altında kimlerin isimleri aklınızdan geçiyor ve ne konuda sorun yaşıyorsanız şöyle bir akıl süzgecinizden tarayın. Akabinde de sizleri her türlü olumsuz duruma iten düşüncelerden bir arınma yaşayın. Buna örnek olarak asla affetmediğiniz bir kişiyi affederek başlayabilirsiniz.

Her zaman kızdığınız ve yıllardır küs olduğunuz bir aile ferdinizi örnek verelim. Bu kişi ile küs kalmanız sürekli olarak kalbinizde bir bölgenin dolu olduğu anlamına gelir. Kin duymak, kalp çakrasına en büyük kilidi vuran şeydir. Bu nedenle affetmek ile kalp çakranızı rahatlatmaya başlayabilir ve artık kendi benliğinizin olması gereken duygularına yer açabilirsiniz. Kalp ne kadar temiz ve boş kalır ise çakra o kadar düzenli çalışır. Tüm olumsuz duygular önce kafanızı sonra da kalbinizi lüzumsuz yere meşgul eder ve önce stres kaynağı sonra da hastalık olarak döner. Unutmayın en büyük düşünürler bu konu hakkında şöyle fikir vermişlerdir; “İnsanın bedeni hasta olmaz ruhu hasta olur, sizin bedende hissettikleriniz ruhunuzdan bir tezahürüdür”

Yalnızca affetmek değildir elbette. Bazen bir pişmanlık ya da vicdan azabı gibi sizi yine aşağıya çeken tüm olumsuz düşüncelere de bir son vermeniz gerekir. Bu bahsettiğimiz konuları her gün hatırlayarak ya da o konuda öfkenizi büyüterek başaramazsınız. Bunu ancak bir süre yalnız kalıp tabiri caizse “kendinizle yüzleşerek” yapabilirsiniz.

Kişiler kendini tanıdıktan sonra ve onlara nelerin iyi geldiğini anladıktan sonra büyülermiş veya tılsımlarmış bunların hiç bir anlamı önemi kalmayacaktır. Kalp çakrası tuhaf dürtülerle dolu olan ve bir türlü bu saplantılardan kurtulamayan insanların genel olarak bağlama ya da aşk büyüsü gibi konuları ele alıp iyileşmeyi seçmek yerine çarpık düzeni sürdürmek ya da yeni bir çarpık düzen kurmak adına çabaladıklarını yıllar içerisinde çok kez gördük. Bu nedenle her şeyin elinizde olduğunu unutmayın lütfen. Bir insanın kalbinizde yeri olmadığında bunu büyüler ile yaratmaya çalışmayın. Bu nefsinizin sizi ele geçirme çabasından başka bir şey değildir.

Kalp Çakrası Meditasyonu Başarılı Olur mu?

En çok bu konuya dair sorular geliyor. Bizde bu konuda bilgiler vererek son noktayı koyalım istedik. Evet olur, ancak bu meditasyonları sıradan bir meditasyon müziği eşliğinde kendi başınıza yapmanız sizi biraz zorlayabilir. Çünkü nefs her zaman insan kalbine de en büyük düşmandır. Zihni durdurabilmek bir çok insan için imkansızdır. Bu da uykusuzluk başta olmak üzere ağır stres dönemlerine yol açar.

Her zaman aklınıza kötü şeyler gelecek ve bir türlü ruhsal arınmayı sağlayamayacaksınız. Bu nedenle profesyonel bir destek alabilirsiniz. Bu konu ile ilgili çok sayıda insan bulabilir ve bir terapi süreci yaratabilirsiniz. Çakraların temizlenmesi bir çok duruma adım atmak ve manevi dünyanın keşfini yaşamak isteyen insanların için ilk yapılması gerekenlerdendir. Bu nedenle kalbinize de bedeninizin tümünü de gereken değeri verin ve özeni gösterin. Unutmayın yalnızca bir tane bedeniniz ve ruhunuz var. Bunların kıymetini Allah’ın da istediği gibi bilmemiz gerekir.

Önemli Not: Düzenli olarak ibadetlerinizi yapar ve ruh temizliğinizi ettiğiniz dualar ile sağlarsanız bu anlattıklarımıza ihtiyacınız en aza inecektir. Allah’a yakın olan ve her şeyi ondan isteyen bir insanın kalbi de Allah’ın izniyle zaten tertemiz olur. Allah iyi insanların her zaman yanındadır.

Her türlü sorularınızın için soru cevap ve yorumlar kısmından sitemize ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. Hocamız müsait olduğu her zaman yorumlara da yanıtlar vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir