Kabala Bilekliği Konusunda En Çok Sorulanlar

Kabala bilekliği eski çağlardan beri insanların kullandıkları ve 7 adet düğüm ile sol kollarına bağladıkları bir anlamda uğur getirdiklerine inandıkları bir bilekliktir. Eskiden kabalistlerin barış için taktıkları bilinir. Barışı, dostluğu ve sağlığı simgelediği düşünülür. Günümüzde de kabalist olmasalar bile bu inanışa mensup ya da hayat tarzını bu şekilde oluşturmuş insanlar tarafından kullanılmaktadır.

Kabala bilekliği kırmısı renkte olur ve işlenmesi sırasında Fatma’nın Eli olarak bilinen sembol kullanılır. 7 adet düğüm ile birlikte sol elde bir tane de kabala duası eşliğinde taşındığı bilinir. İplik ise özel bir yünden üretilir ve herhangi bir kırmızı ip kullanılması doğru olmaz. Özel bir üretimi vardır. Kırmızı rengin ise nereden geldiği ve neden bu şekilde benimsendiği eski kitaplarda bile yer almamaktadır. Bu yüzden durumun bir tarihsel gelişi olduğu düşünülür. Bir kural değil bir süregeliştir.

Eski kabalistlere göre ise şu detay çok dikkat çekici olmuştur. Kabala bilekliği takan kişilerin beş duyunun da üzerine çıktıklarına, evreni, doğayı ve yaradılışı bir anlamda 6’ıncı hisleri ile daha yakından tanıma şansları olmaktadır. Bu his ile zaman içinde edindikleri yolculuk deneyimleri kabala bilekliğine olan bağlılıklarını da arttırmaktadır. Zaten bu inanışa sahip herkesin sol kolunda bu bilekliği görebilirsiniz. Ancak bizlerin algıladığı şekilde basit bir algıya sahip değildirler. Bu durumu sorduğunuzda çok büyük anlamlar ifade edeceklerine kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Hatta biraz daha öne çıkan inanışlara göz attığınızda ruhsal öğretilerin gelişmesi için bu bilekliğin şart olduğu inanışları da vardır. Maneviyatı ta hayat ağacından başlayan yaratılış hikayelerini bile anlamak konusunda bu bileklikten fayda sağladıklarından bahsederler.

Kabala Bilekliğini İlk Kullanım Aşaması

İlk kez takacak kişiler için kabalist bir kişinin eşliğinde 7 düğüm sırasında özel duaları olan Aşer Yatser okunur. Her düğümde biraz daha yüksek ses ile okunurken kişi bu tılsımın etkisine girmeye hazırlanır. Genel olarak çocuk yaştaki kişilere uygulanmaz ama bazı kabileler de bu da görülebilir. İlk kullanım sırasında dünya dışı varlıklardan da icazet alındığına inanılır. Uygun görülen kişiler ise bir daha çıkarmamak üzere bu bileklik ile yaşamaya başlar.

  • Ölümden sonra ise kişi varisi kim ise ona devredebilir ancak bir sonraki kişi isterse bunu takabilir. İstemez ise usulüne uygun bir şekilde imha etme yetkisi de vardır.
  • Neden sol kola takılıyor diye merak edenler için bu girdiyi de yapmamızda fayda var. Sol kolun kalbe giden yol anlamında daha yakın olduğuna inanılır. Ayrıca 7’inci gün Şabat günüdür ve dünyanın 7 günde yaratıldığı inancından gelen kabalistler düğüm sayısı olarak bu yüzden 7’yi benimsemişlerdir. Ayrıca Hz. Süleyman peygamberin Kudüs’teki şamdanının kol sayısı da 7’dir ve bu şamdan da yine kabalist inanca göre kutsal emanetlerden sayılmaktadır.
  • Kabala bileklerinin kabala büyüsü ile bir ilgisi yoktur. İkisi bambaşka konulardır ve diğer konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler o yazımıza da göz atarak bilgi sahibi olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir