Fatma’nın Eli (Hamse Eli)-Bolluk ve Bereket Simgesi

Fatma’nın Eli (Hamse Eli) – Bolluk ve Bereket Simgesi

Bu sembol insanların şans getirdikleri inandıkları ve kendilerini her türlü musibetten kurtardıklarını düşündükleri bir işarettir. Bu elin sayesinde tüm şansı pozitif anlamda değiştirebildiklerini ve hayatın akışı içinde kendilerine daha çok yer bulduklarını düşünen insanların sayısı az değildir. Fatma’nın Eli denince bir diğer ismi olan Hamse eli de akla gelir.

Hamse arapça da 5 anlamına gelir. Bir elde beş parmak olması bu kelimeyi türetmiştir. Hindularda Humse Eli’de denir. Farklı kültürlerde farklı yaşanış biçimlerine göre isim almış olsa da tereddütsüz olarak sağladığı bağlayıcı bir bereket etkisi vardır. Bunu hiç bir inanan inkar etmemiştir. Ayrıca kutsal yazıtlarda Meryem’in Eli olarak da adı geçen bu sembolün genellikle yaşanılan yerlerde duvara asmak ya da kapı girişlerine veyahut çıkışlarına koymak koşulu ile saklamak en sık rastlanan durumdur. Bereket insanoğlu var olduğundan beri peşinden koştuğu en pozitif olgudur. İslam dini de berekete tüm gelenekler adetlerince sadık kalmıştır. Din bilgisi yanında çocuklarımıza her zaman bir ahlak bilgisi de verilir. Bu ahlak bilgisini de bereket konusunu içine alan bir genellemedir.

Meşhur hikaye herkesçe bilinen Hz. Fatma’nın elini helvanın içine pişirirken daldırması ile bilinir. Hz. Ali’yi gördüğü sırada şaşkınca bunu yaptığı ve burada eline bir şey olmaması aslında temel inançta gücü simgeler. Elinin yanma süresi geçecek kadar orada kalmış olmasına rağmen sapa sağlam çıkması da bir anlamda iradeyi. Aklın o anda başka bir şeye odaklanmış olmasıydı belki bu durumu yaşatan. Fatma’nın eli gibi güçlü ve dayanıklı olan insan ruhunun her türlü güçlükte de bu şekilde dayanıklı olarak kalabileceği düşünülür. İslam dini başta olmak üzere Musevilik ve diğer semavi olmayan pek dine kadar uzanan bu inancın dayanağı temelde çok büyük kitlelere hitap eder.

Hristiyan inanışına göre Meryem’in eli denmesindeki sebep ise tam Hz. İsa’yı doğuracağı sırada tuttuğu dalın elinin şeklini almış olması olarak gösterilir. Bu sayede güç almış ve aynı zamanda güç vermiş olan Meryem’in adı da pek çok kadim kitapta bu şekilde anlatılır. Bu hipotezler elbette kanıtlanması mümkün olmayan ancak insanlara sağladıkları somut kazanımlarla hurafe olmaktan çıkmış ve batıl niteliğini kaybetmiş öne sürümler olarak görmelisiniz. Aslında ortada görünen bir şey olmadığı için kabul etmeyen insanların sayısı da çoktur. Fakat aklın ve kalbinde görünürlüğü tartışılabilir. İlim inançtan süregeldiği için bu eli alıp saklayanların pek çoğunun yaşadıkları sanki doğruluk payını bir miktar arttırmıştır. Ama tabi yine de kişilerin kendi özgür iradeleri ile seçim yapmaları gerekir.

Özellikle 2008’de dünyadaki en büyük ekonomik kriz sırasında Fatma’nın Eli sombolünün tüm dünyada satış rekorları kırmasının sebebi; Bir bilim insanı olmalarına rağmen doktorların umutsuz ve ruhen güçsüz insanlara bu eli tavsiye etmeleriydi. Her ne kadar ilginç bir durum olsa da bazılarında iyileşmelerin görüldüğü de bilinir. Yani insan batıl da olsa var olduğu sürece bir şeylere inanma gereği hep duymuştur. Bizler çok şükür ki müslüman olduğumuz için bu inançları ikinci planda tutabiliriz fakat dünyada ateist olup bir şeylere sığınma ihtiyacı duyan insan sayısı o kadar çok ki doktorlar bile artık bir takım batıllardan yardım almak zorunda kalabiliyorlar. Bu da ilginç bir bilgi olarak size aktarmak istediğimiz detaylardandır.

Fatma’nın Elinin Bolluk ve Bereketi

Hikayede olduğu gibi Fatma elini Hz. Ali’yi gördüğü anki şaşkınlığı ile helvaya daldırdığında orada beş parmağının izi çıkmıştır. Hz. Ali her ne kadar eli oradan çıkarmakta geç kalmış olsa da eline bir şey olmaması bir sembol haline gelmiştir. Tam 3000 yılı aşkın süredir bu inanış Orta Doğu başta olmak üzere insanlığa aittir ve bu el sembolünün ortasında Mısır geleneklerinden gelme Horus Gözü bulunur. Ayrıca 3 balık ile de pekiştirilen sembol bilindiği üzere bereketi simgeler. Balık bir çok inanışta bereket anlamına gelir. Bahsedilen göz ise tıpkı nazar boncuğunda olduğu gibi her şeyi gören göz anlamında düşünülebilir. Kötü ruhların etkilerinden ve nazardan korunmak adına da birinci sırada yardım alınan sembollerdendir.

Çok geniş inanç şekillerine ve toplumlara girmiş olan bu sembol Khamsa Eli ve Miriam Eli gibi isimler de almıştır. Hatta bizlerin esas uğraşı olan havas ilminin derinlerine inildiğinde bazı bağlama ve papaz büyüleri işlemleri sırasında ortamı temiz tutmak ve manevi olarak berraklığı sağlamak adına bu elin odanın içinde bulunmasının şart olduğu bazı işlemlere rastlayabilirsiniz. Yani bir istek ve talep söz konusu ise de yardım alınabildiği anlamını çıkartabiliriz bu el sembolünden. Celb yazan ve muska hazırlayan hocaların bir çoğunun odasında bu sembolü görebilmekte yine mümkündür. Şeytani hocaların bu konunun dışında yer aldıklarını eklemek gerekir. Bekeret her zaman Allah cc. yolundan sapmayanların olmuştur.

Sıkı araştırma yapan bazı gazetecilerin de yazılarında bu ayrıntıyı bulabileceğiniz gibi masonların bile bu sembolden destek aldıkları ve bir takım farklı boyutlar ile insanların arasındaki köprü niteliğinde bir değer verdiklerini görebilirsiniz. Masonların locaları da, inanış biçimleri ve tarikatları da çok farklıdır. Ancak bilinir ki dünya düzenini eline çoktan almış ve paraya tapar halde yaşarlar. Bu konu çok farklı bir konu olsa da Fatma’nın elinin bereketinden onların bile fayda gördüklerini düşünmeleri esas konumuzu hayli pekiştirmektedir.

* Fatma’nın Eli hakkında daha pek çok bilgiyi bulabilir ve araştırabilirsiniz. En temelinde bu sembol hakkında olan inanışların genel bir özetini sizlerle paylaştık. Nitekim bu elin derin gizli ilimlerde bile yer buluyor olması bizlere gelen bu konudaki soruları da arttırmıştır. Bu sebeple daha fazla bilgi edinmek ya da batıl mı değil mi gibi sorulara daha net cevaplar almak için sorularınızı sitemizin soru cevap kısmından bizlere aktarabilirsiniz. Turan hoca sizlere daha fazla bilgiyi özel olarak aktarabilir.

“Fatma’nın Eli (Hamse Eli)-Bolluk ve Bereket Simgesi” için 1 yorum

  1. Bizimde evimizde var inşallah dediğiniz gibi bereket getirir hocam. Bana anneannemin hediyesiydi, ne olduğunu bu yazıya denk gelince anladım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir